Trëndafili i egër që largon stresin dhe dhimbjet, pija antioksiduese që jep 100% energji

Një nga lulet më të lashta që shoqëron momente të këndshme dhe të pakëndshme, por edhe momente pasioni, konsiderohet edhe një nga aleatët më të mirë për sigurimin e shëndetit tonë. Zbuloni më poshtë të gjitha përfitimet e trëndafilit të egër dhe frutit të tij, të njohur si trëndafili.

Lulja e egër qetëson ftohjet dhe dhimbjet e kyçeve

Pija antioksiduese që jep 100% energji dhe dobësim

Tre aroma afrodiziake që zgjojnë shqisat
Nëse dikush na kërkon të imagjinojmë një trëndafil, me shumë mundësi mendja jonë do të formojë imazhin e një trëndafili të kuq, një simbol i erotizmit dhe dashurisë. Por pak e dinë se trëndafili siç e njohim ne sot vjen nga trëndafili i egër, me një ngjyrë rozë të ndezur dhe vetëm pesë petale.

Megjithatë, përveç simbolikës së lartë dhe përdorimeve të shumta të trëndafilit në fushën e kozmetologjisë dhe bukurisë, trëndafili i egër mbledh edhe veti medicinale, duke ofruar lehtësim për një mori problemesh mjekësore, duke vulosur mbizotërimin e tij tek pjesa tjetër e luleve.

Lehtësues i stresit dhe aleat i zemrës

Aroma dehëse e trëndafilit të egër ka veti qetësuese. Një studim i mëparshëm zbuloi se nuhatja e vajit të trëndafilit para operacionit uli shkallën e ankthit para operacionit.

Megjithatë, ka edhe studime të tjera që kanë arritur në përfundimin se aroma e trëndafilit është e mjaftueshme për të rregulluar presionin e gjakut dhe ritmin e frymëmarrjes. Një zierje e petaleve të saj jep efekte të dobishme në presionin e gjakut dhe nivelet e kolesterolit.

Si pjesë e pandashme e dashurisë, përfitimet e trëndafilit sigurisht që nuk mund të mungojnë në dhomën e gjumit. Si një afrodiziak, trëndafili ka aftësinë të rrisë rrjedhjen e gjakut në zonën e legenit, duke ofruar zgjidhje edhe për disfunksionin erektil.

Zgjidhje për inflamacionin dhe dhimbjen

Për shekuj me radhë, trëndafili është përdorur si një astringent i butë për të ndihmuar në shtrëngimin dhe stimulimin e indeve të përflakur. Përmbajtja e tij e lartë e bioflavonoideve dhe antioksidantëve e bën atë jashtëzakonisht anti-inflamator dhe një antidot të ëmbël ndaj inflamacionit kronik.

Në veçanti, uji i trëndafilit mund të përdoret si një zgjidhje e sigurt dhe efektive anti-inflamatore e syve, duke vepruar si një tonik i indeve dhe duke zvogëluar inflamacionin kapilar.

Rosehip është përdorur me sukses edhe në trajtimin e osteoartritit, artritit reumatoid dhe sëmundjeve inflamatore të zorrëve. Dhe ndryshe nga shumë NSAID, ato nuk shkaktojnë efekte anësore të padëshiruara.

Nga ana tjetër, çaji me petalet e trëndafilit konsiderohet si një ilaç tradicional për diarrenë, duke ndihmuar sërish në stimulimin, shtrëngimin dhe zbutjen e indeve të traktit gastrointestinal.

Trëndafili për shërimin e plagëve

Për shkak të astringencës së trëndafilit, përmbajtjes së tij të lartë të fitokimikave antioksidantë dhe vetive të tij të buta antimikrobike, ai gjithashtu mund të ndihmojë në përshpejtimin e shërimit të plagëve, qofshin ato të brendshme apo të jashtme.

Latest articles

Related articles