Udhëheqësit botërorë premtojnë mbështetje për Turqinë

Udhëheqësit e vendeve në mbarë botën janë zotuar të dërgojnë mbështetje për të ndihmuar Turqinë dhe Sirinë.

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak tha në një deklaratë:

“Mendimet e mia janë me njerëzit e Turqisë dhe Sirisë këtë mëngjes, veçanërisht me ata që përgjigjen e parë që punojnë me kaq guxim për të shpëtuar ata të bllokuar nga tërmeti. Mbretëria e Bashkuar është e gatshme të ndihmojë në çfarëdo mënyre që ne mund.”

Presidenti francez Emmanuel Macron i përshkroi imazhet që vijnë nga të dy vendet si “të tmerrshme” dhe tha se Franca “është e gatshme të ofrojë ndihmë urgjente”, ndërsa kancelari gjerman Olaf Scholz tha se vendi i tij mban zi me të afërmit e të vrarëve dhe “sigurisht do të dërgojë ndihmë”.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu dërgoi ngushëllimet e tij për qytetarët e Turqisë dhe tha se ai kishte udhëzuar “të gjitha autoritetet të përgatiten menjëherë për të ofruar ndihmë mjekësore, shpëtimi dhe shpëtimi”.

Qeveria indiane tha se 100 personel të reagimit ndaj katastrofave, si dhe skuadra qensh të trajnuar posaçërisht ishin gati për t’u fluturuar në zonat e prekura, dhe se ekipet mjekësore dhe furnizimet po përgatiteshin gjithashtu.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se ai ishte në kontakt me presidentin e Turqisë Erdogan dhe po “mobilizonte mbështetjen”.

Latest articles

Related articles