Franca dhe Italia do t’i dorëzojnë Ukrainës sistem për mbrojtjen ajrore SAMP/T-MAMBA

Franca dhe Italia i kanë finalizuar bisedimet teknike për dërgimin e përbashkët të sistemit për mbrojtje ajrore SAMP/T-MAMBA në Ukrainë këtë pranverë, njoftoi Ministria franceze e Mbrojtjes.

Sistemi SAMP/T-MAMBA është me rreze të mesme veprimi.

Kjo do t’i mundësojë Ukrainës të mbrohet nga dronët, raketat dhe sulmet e aeroplanëve rusë duke mbuluar një pjesë të konsiderueshme të territorit ukrainas, theksohet në kumtesën e Ministrisë franceze të Mbrojtjes.

SHARE

Latest articles

Related articles