SHBA goditet nga moti i keq, anulohen mijëra fluturime

Gati 38 milionë njerëz janë nën alarmin e motit dimëror në pjesët jug-qendrore të SHBA-së, duke u përhapur nga Tenesi në Teksas.

Një përzierje e shiut të ftohtë dhe ajrit të ftohtë të hidhur ka goditur tashmë disa pjesë të rajonit dhe pritet të zgjasë deri në mes të javës.

Më shumë se 1000 fluturime janë anuluar, me aeroportet në Teksas të prekur veçanërisht. Parashikimi sugjeron “kushte të papërshtatshme udhëtimi” gjatë ditëve të ardhshme.

Të martën në mëngjes, Shërbimi Kombëtar i Motit parashikoi se do të grumbullohej deri në gjysmë 1.27 cm akulli në rrugët në Austin, Dallas, Little Rock dhe Memphis.

Përveç kushteve potencialisht të rrezikshme të udhëtimit, kjo sasi akulli ka të ngjarë të çojë në dëmtime të pemëve dhe ndërprerje të shpërndara të energjisë nëpër rajonet më të goditura”, shtoi agjencia.

Disa shkolla në Teksas janë mbyllur në pritje të stuhisë.

Ky fenomen i motit shkaktohet nga një kalim ballor i ftohtë arktik që bën rrugën drejt jugut, ku po përballet me ajrin e ngrohtë dhe të lagësht nga Gjiri i Meksikës.

Rezultati janë reshjet dimërore që pritet të bien mbi rajon, tha NWS. Agjencia pret gjithashtu shira të dendur dhe përmbytje të shpërndara që do të godasin pjesë të Jugut të thellë dhe Juglindjes deri në mesjavë.

Latest articles

Related articles