Sllovenia arreston dy agjentë të spiunazhit ushtarak rus “të vjetër”

Agjencia sllovene e inteligjencës dhe sigurisë SOVA ka arrestuar dhe arrestuar dy shtetas të huaj të cilët akuzohen për spiunazh për Rusinë. Ata punonin të fshehtë, duke u paraqitur si biznesmenë të Amerikës së Jugut.

Prokuroria sllovene njoftoi ditën e sotme, hapjen e një hetimi kundër dy shtetaseve rusë. Prokurorja Katarina Bergant tha për agjencinë AFP, se po zhvillohen hetime të mëtejshme, duke refuzuar të japë detaje të mëtejshme.

Sipas të përditshmes lokale Delo, e cila zbuloi rastin, ata janë anëtarë të inteligjencës ushtarake ruse (GRU). Hetimi ndaj dyshes po vijon me dyshimin për spiunazh dhe vërtetim të përmbajtjes së rreme në dokumente zyrtare.

Për të mbuluar veprimet e tyre, spiunët kishin krijuar një kompani pronash të paluajtshme dhe antike, në ambiente modeste në qendër të kryeqytetit Lubjanë, me identitete të rreme.

Njëri prej tyre mban një pasaportë argjentinase. Ata e identifikuan veten si Maria Rosa Mayer Munos dhe Ludwig Gisch dhe kishin të dy nënshtetësi argjentinase.

Ashtu si shumë nga fqinjët e saj evropianë, Sllovenia, një vend i vogël alpin anëtar i NATO-s, dëboi 33 diplomatë rusë në prill pas zbulimit të masakrave që i atribuohen forcave ruse pranë Kievit.

Zyrtarët rusë nuk kanë komentuar ende për incidentin.

Në tetor, autoritetet norvegjeze arrestuan agjentin e GRU, Mikhail Mikushin, i cili vepronte nën identitetin e rremë të akademikut brazilian José Assis Giammaria dhe mori pjesë në një program kërkimor në Universitetin e Tromsø.

Por autoritetet ruse nuk konfirmuan lidhjet me Mikushin dhe e cilësuan arrestimin e tij pjesë të një “manie spiune” që po “promovohet në mënyrë aktive në Norvegji”.

Latest articles

Related articles