Ish-gjenerali amerikan: Rusia po vuan viktima të mëdha, nuk është në gjendje të pushtojë pjesët kyç të Ukrainës

– Një ish-gjeneral komandant i Ushtrisë Amerikane në Evropë Ben Hodges është shfaqur optimist sa i takon përparimit të Ukrainës në luftën kundër Rusisë. Ai është shprehur se thotë se planet e përfolura të presidentit rus për të mobilizuar 500,000 trupa të tjera përpara përvjetorit të 24 shkurtit të pushtimit të tij do të ishin një “katastrofë totale”, shkruajnë mediat e huaja.

“Nuk ka dritë të ndritshme në horizont për Putinin. Rusia po vuan viktima të mëdha. Rusia ende nuk është në gjendje të pushtojë pjesë kyçe të Ukrainës, pavarësisht se ka shpenzuar muaj duke u përpjekur ta bëjë këtë.Planet e mobilizimit masiv të deri në 500,000 trupa do të ishin një fatkeqësi e madhe – është thjesht e pamundur të lëvizësh, të stërvitesh, të pajisësh dhe të akomodosh të gjithë këta njerëz. Popullsia ruse nuk ka bark për këtë luftë dhe absolutisht nuk dëshiron të jetë pjesë e saj. Ne kemi filluar të shohim më shumë rusë që e kritikojnë atë për planin e luftës në Ukrainë. Putini ka kaluar 20 vitet e fundit duke u mbrojtur nga të qenit viktimë e një grushti shteti rus, kështu që nuk mund të shoh një lëvizje të rëndësishme atje pasi ai ka një infrastrukturë masive sigurie që mbyll protestat. Por ka një konflikt të madh midis liderëve dhe fraksioneve të ndryshme që po pyesin se si do të jetë jeta e tyre pasi të bjerë Krimea dhe pasi Ukraina të fitojë”, ka thënë gjeneral-lejtnant në pension.

Gjeneral-lejtnant Hodges shtoi gjithashtu se ai mendonte se Ukraina mund t’i jepte një goditje të madhe Putinit duke rimarrë Krimenë deri në gusht.

Latest articles

Related articles