Si e zbuloi dashnorja e McGonigal lidhjen e zyrtarit të FBI me Ramën

Një mëngjes në tetor të vitit 2017, Allison Guerriero vuri re diçka të pazakontë në dyshemenë e apartamentit të të dashurit të saj në Park Slope, Brooklyn: një çantë plot me para.

Atje, pranë këpucëve të tij, ishte ajo lloj qese që japin dyqanet e pijeve. Brenda kishte tufa me kartëmonedha, prerje të mëdha të lidhura me shirita gome. Nuk dukej si diçka që ai duhej të mbante me vete.

Në fund të fundit, i dashuri i saj, Charles F. McGonigal, mbante një nga postet më të larta dhe më të ndjeshme në FBI.

Nga vijnë ketoo?” ajo pyeti.

Oh, të kujtohet ajo loja e bejsbollit?” McGonigal u përgjigj, sipas kujtimeve të Guerriero. “Bëra një bast dhe fitova”.

McGonigal kishte dy fëmijë të moshës së shkollës së mesme dhe një grua – ose “ish-grua” siç i referohej ndonjëherë – në shtëpi në Chevy Chase, Maryland.

Ai kthehej atje një ose dy herë në muaj. Por McGonigal e kishte bërë Guerriero të besonte se ai ose ishte i divorcuar ose së shpejti do të divorcohej. Ajo nuk e vuri në dyshim historinë e tij, as nuk e vuri në dyshim historinë për çantën plot me para.

Disa ditë më parë, Guerriero ishte ulur në divan me McGonigal në nënqiranë e kopshtit me një dhomë për të parë Indianët e Cleveland të McGonigal-it duke mposhtur Yankees. Shumë më vonë – pas diagnozës së kancerit të Guerriero-s, ndarjes së tyre dhe daljes në pension të McGonigal nga FBI – McGonigal do të akuzohej me dyshimin, ndër të tjera, për pranimin e 225 mijë dollarëve në para nga një ish-punonjës i agjencisë së inteligjencës shqiptare.

Ky total përfshin një pjesë prej 80 mijë dollarësh që dyshohet se u dorëzua në një makinë të parkuar, jashtë një restoranti, më 5 tetor të vitit 2017.

Sot, Guerriero nuk beson më që çanta me para përmbante fitime nga një bast sportiv.

Një nga avokatët e McGonigal, Seth DuCharme, nuk pranoi të komentojë.

Guerriero ishte 44 vjeçe kur u takuan, një ish-mësuese zëvendësuese e kopshtit, e cila doli vullnetare për kauzat e zbatimit të ligjit dhe punonte si kontraktore për një kompani sigurie ndërsa jetonte në shtëpi me babanë e saj. McGonigal, atëherë 49 vjeç, sapo kishte filluar punën e tij të re në zyrën e FBI-së në Nju York.

Guerriero thotë se lidhja e tyre zgjati pak më shumë se një vit. Qiraja e McGonigal në Brooklyn mund të ketë qenë modeste, por ai jetoi mire. Ai u shoqërua me Guerriero në restorante të nivelit të lartë. Ai do t’i jepte asaj dhurata të holla – 500 dollarë ose 1000 dollarë – për ditëlindjen e saj dhe për Krishtlindje.

Një herë ai bëri shaka për kornizën e letrave të divorcit për të, si dhuratë për Krishtlindje, por ato letra nuk u materializuan kurrë. Ai e mori atë për të parë ndeshjet e hokejit të New Jersey Devils.

Ajo kujton se McGonigal dikur i dha një kartëmonedhë prej njëqind dollarësh një shitësi në rrugë. “Unë jam pak më mirë se ai. Mund të kursej njëqind dollarë,” kujton Guerriero duke thënë McGonigal, pasi ajo u shpreh e habitur.

Ajo ditë tetori nuk ishte e vetmja herë që Guerriero kujton se McGonigal mbante sasi të mëdha parash. Pasi ai la mënjanë kureshtjen e saj, ajo zbuti dyshimet e saj. Ajo i tha vetes se ndoshta ishte “blerja e parave” për një operacion thumbues, ose një shpërblim për një nga informatorët e McGonigal.

Ajo ishte takuar më parë me zyrtarë federalë të zbatimit të ligjit. Ajo dinte të mos bënte shumë pyetje për punën.

Charlie McGonigal i njihte të gjithë në botën e sigurisë kombëtare dhe të zbatimit të ligjit,” tha Guerriero, në një intervistë për Insajder. “Ai i mashtroi të gjithë. Pse duhet të ndihem keq që ai mundi të më mashtronte?”

Aktakuzat e dyfishta të ngritura kundër McGonigal në fillim të kësaj jave në Nju York dhe Washington DC, janë kulmi i një hetimi të jurisë së madhe për të cilën Insajder raportoi ekskluzivisht vitin e kaluar , dhe ato parashtrojnë akuza të lëna pa frymë për mashtrim dhe korrupsion.

Por Guerriero thotë se mashtrimet e McGonigal u shtrinë përtej detyrave të tij si shef i kundërzbulimit dhe në jetën e tyre personale. Dy burime që e njihnin McGonigal dhe Guerriero në Nju York i thanë Insajderit se ata i besonin rrëfimit të Guerriero-s për marrëdhënien, duke përfshirë pretendimin e saj se McGonigal e kishte bërë Guerriero të besonte se ai ishte efektivisht beqar.

Dhe babai i Guerriero i tha Insajderit se McGonigal do të shkonte rregullisht në shtëpinë e tij, ku jetonte Guerriero, për ta marrë atë.

“Unë u mashtrova për këtë,” tha babai i Guerriero. “Ai dukej të ishte një gjuajtës i drejtpërdrejtë. Nëse do ta kisha ditur se ai ishte i martuar, do të kisha thënë diçka“.

Prokurorët federalë e akuzuan McGonigal për pastrim parash dhe dhënie të deklaratave të rreme në zbulimet e detyrueshme të punonjësve të tij në FBI. Ai u akuzua gjithashtu për marrjen e parave nga një përfaqësues i Oleg Deripaska, një oligark rus, të cilin McGonigal e kishte hetuar dikur vetë, duke shkelur sanksionet ekonomike të SHBA-së kundër Rusisë; aktakuza pretendon se Deripaska e pagoi atë për të hetuar një oligark rival. Ai është deklaruar i pafajshëm për të gjitha akuzat.

McGonigal nuk ishte një agjent i zakonshëm i FBI-së. Ai drejtoi hetimin e WikiLeaks për Chelsea Manning si dhe një kërkim për një nishan kinez brenda CIA-s. Ndërsa punonte në selinë e FBI-së në Washington, ai luajti një rol në hapjen e hetimit për kontaktet e fushatës së Trump me Rusinë, që më vonë u quajt Operacioni Crossfire Hurricane.

“New York City është një qendër globale për spiunazhin dhe kundërspiunazhin”, thotë një zyrtar i brendshëm i lartë i zbatimit të ligjit, i cili ishte i njohur nga afër me specifikat e rolit të McGonigal.

“Ju keni vizita nga elitat e huaja të biznesit dhe politikanë. Ju keni Kombet e Bashkuara. Ju keni popullsi etnike. Kush i drejton fushat për të rekrutuar spiunë nga të gjitha ato vende të tjera? FBI. Pra, aksesi që keni në atë punë është i jashtëzakonshëm. Është Pra, nëse jeni duke drejtuar kundërzbulimin e FBI-së në Nju Jork, mund të merrni në dorë pothuajse çdo gjë që dëshironi dhe jo gjithmonë duhet të kërkoni justifikime përse po e kërkoni atë“.

Ndikimi i padive të McGonigal është ende i valëzuar nëpër botën e zbatimit të ligjit. Akuzat akuzojnë një zyrtar në qendër të hetimit Trump-Rusi për shitjen e fshehtë të aksesit të tij, pranimin e paketave të parave të gatshme në takime të fshehta me dikë që kishte lidhje me inteligjencën shqiptare.

McGonigal, një anëtar i nivelit të lartë të komunitetit të zbatimit të ligjit të qytetit, një njeri që e kishte integruar plotësisht veten në një rreth të fuqishëm besimi ku ndërrohen favoret dhe qarkullojnë inteligjencë të ndjeshme, akuzohet se është në dorë.

Nëse aktakuzat janë të sakta, McGonigal po bënte një jetë të rrezikshme të dyfishtë, pikërisht nën hundën e disa prej policëve më të mprehtë në Amerikë.

Por ajo që mund të jetë më e habitshme në lidhje me çështjen kundër McGonigal është se sa lirë ai pretendohet se i ka dhënë me qira kompetencat e tij të zbatimit të ligjit. Një aktakuzë sugjeron se për 225 mijë dollarë, bashkëpunëtorët e McGonigal-it e detyruan atë të lobonte te kryeministri shqiptar për dhënien e licencave të shpimit të fushës së naftës dhe më pas të hapte një hetim të FBI-së lidhur me një shtetas amerikan që kishte lobuar për një nga kundërshtarët politikë të kryeministrit.

Organizimi i një takimi për një ekzekutiv nga një kompani farmaceutike boshnjake me një zyrtar amerikan në Kombet e Bashkuara u tha se ishte një artikull më i shtrenjtë – 500 mijë dollarë, pretendohet në një aktakuzë. Është e paqartë nëse ato para janë materializuar ndonjëherë.

Në shtator 2018, McGonigal u largua nga FBI për të punuar si zëvendëspresident në Brookfield Properties, një kompani shumë miliarda dollarëshe e pasurive të paluajtshme. Rroga e tij atje ishte me shumë gjasa më e lartë se ajo që ai fitoi brenda qeverisë, por nuk ishte afërsisë së parave të C-suite ose të shkallës së oligarkëve që kalonin nëpër apartamentet nën çati dhe dhomat e konferencave të Nju Yorkut.

Një burim i zbatimit të ligjit vlerësoi se McGonigal do të fitonte afërsisht 300 mijë deri në 350 mijë dollarë në vit, duke përfshirë bonuset vjetore.

“Ai tha se duhej të fitonte më shumë para”, tha Guerriero, i cili ishte ende në marrëdhënie me McGonigal kur u largua nga FBI.

“Ai kishte dy fëmijë për t’i kaluar në kolegj”.

Vlera që McGonigal akuzohet se ofron – aksesi dhe tërheqja e tij – janë të qarta nga aktakuzat. Njëri prej tyre pretendon se ai organizoi që vajza e një kontakti të huaj, një studente kolegji, të merrte një turne VIP nga Departamenti i Policisë së qytetit të Nju Yorkut.

Aktakuza e identifikon atë kontakt të huaj si “Agjenti-1”, një agjent i oligarkut rus Deripaska, ish-diplomat rus dhe oficer i përfolur i inteligjencës ruse. Ky përshkrim përputhet me Evgeny Fokin, i cili punon për En+, një kompani energjetike në pronësi të Deripaska, dhe ishte tashmë i lidhur me McGonigal dhe një bashkëpunëtor në një akt të regjistrimit të agjentëve të huaj që nga nëntori 2021.

Identiteti i agjentit-1 mbetet i pakonfirmuar. As Fokin dhe as En+ nuk iu përgjigjën kërkesave për koment. Një person i njohur me marrëveshjen e NYPD tha se vajza ishte një mysafire, jo një praktikante. Ajo nuk kishte akses të pavarur në objektet e policisë, thanë ata, dhe nuk iu dha asnjë punë për të bërë.

Guerriero kujton McGonigal duke përdorur burimet e FBI-së për marrëdhënien e tyre. Një herë, ata bënë seks në një SUV që ajo e kuptoi se ishte pronë e qeverisë federale. Pasi u zbulua se kishte kancer gjiri, kujton Guerriero, McGonigal herë pas here dërgonte një agjent të vogël në një sedan të FBI-së për t’i dhënë asaj udhëtime nga Nju Xhersi në apartamentin e kushëririt të saj në Nju York.

Pavarësisht mashtrimit të vazhdueshëm për statusin e tij martesor, McGonigal ishte “i kujdesshëm, i dashur dhe i shqetësuar” gjatë periudhës së sëmundjes së saj, thotë ajo.

Në fund të vitit 2018, McGonigal dhe Guerriero u ndanë. Ajo kujton se mori një shënim anonim dhe armiqësor në postë. Menjëherë pas kësaj, McGonigal i tha asaj se ai ishte ende i martuar dhe nuk kishte plane të divorcohej nga gruaja e tij.

U trondita”, tha ajo. “Isha shumë e dashuruar me të dhe isha shumë e lënduar”.

Ajo filloi të pinte shumë për të përballuar. Disa muaj më vonë, Guerriero, pas një periudhe të pirë, i dërgoi një email të zemëruar William Sweeney, i cili ishte në krye të zyrës së FBI-së në New York City dhe që, kujton ajo, e kishte prezantuar për herë të parë me McGonigal.

Ajo kujton se i tha Sweeney-t në email se ai duhet të shikonte lidhjen e tyre jashtëmartesore dhe gjithashtu marrëdhëniet e McGonigal në Shqipëri. McGonigal tashmë ishte miqësuar me kryeministrin e Shqipërisë dhe kishte udhëtuar gjerësisht në vend, marrëveshje që do të shfaqeshin më vonë në një nga aktakuzat e tij. Guerriero i tha Insajderit se e kishte fshirë emailin.

Sweeney nuk iu përgjigj një kërkese për koment të bërë përmes punëdhënësit aktual të Sweeney, Citigroup.

Insajderi nuk mund të konfirmonte që Guerriero e kishte dërguar emailin ose që Sweeney e kishte marrë atë. Pavarësisht, deri në nëntor 2021, FBI po shqyrtonte McGonigal. Dy agjentë u shfaqën në derën e Guerriero-s, thotë ajo, i treguan asaj një foto të McGonigal me kryeministrin shqiptar dhe e intervistuan për ndërveprimet e tyre.

Ajo gjithashtu mori një thirrje nga juria e madhe që kërkonte të gjitha komunikimet e saj me McGonigal, si dhe informacione për çdo “pagesë ose dhuratë” që ai mund t’i ketë dhënë asaj.

Guerriero pranon se kombinimi i abuzimit me alkoolin dhe problemet e saj shëndetësore çuan në disa sjellje ekstreme, duke përfshirë dërgimin e saj të emaileve armiqësore për familjen e McGonigal, përmbajtjen e të cilave ajo thotë se nuk mund ta kujtojë.

Unë me të vërtetë e teprova“, tha ajo. “Unë i ngacmova ata. Nuk do ta mohoj këtë. Unë isha i tmerrshëm për ta“.

Sipas llogarisë së saj, Guerriero kontaktoi një nga fëmijët e McGonigal, pavarësisht se ishte ndaluar ta bënte këtë me një urdhër gjykate, një incident që e çoi atë në kalimin e natës në një burg të Nju Xhersit.

Urdhri i gjykatës buronte nga një raport i policisë i vitit 2019, i marrë nga Insider, që gruaja e McGonigal, Pamela, depozitoi në Departamentin e Policisë së Qarkut Montgomery në Maryland.

Raporti thotë se McGonigal dhe Guerriero “kishin një marrëdhënie” dhe se Guerriero e kishte ngacmuar në mënyrë të përsëritur me email dhe telefonata të padëshiruara – duke përfshirë 20 telefonata në një ditë – pavarësisht se ajo i kërkoi Guerriero të ndalonte.

Guerriero konfirmoi se kontakti i saj me familjen McGonigal çoi në një urdhër të veçantë ndalimi të lëshuar në New Jersey.

Më vjen turp dhe siklet dhe më vjen keq për veprimet e mia gjatë kohës që kam pirë”, tha ajo.

Problemet e Guerriero u përkeqësuan në fillim të vitit 2021, kur ajo u dogj keq gjatë një zjarri në shtëpinë e babait të saj. Ajo u kërkoi miqve për ndihmë përmes një GoFundMe. Ish-kryebashkiaku Rudy Giuliani i qytetit të Nju Yorkut, të cilin e njihte nga qarqet e zbatimit të ligjit, e la të qëndronte në një dhomë gjumi mysafirësh.

Që atëherë, Guerriero ka qenë një telefonues i shpeshtë në emisionet radiofonike të Giuliani. Ajo pohon se zgjedhjet e vitit 2020 u dëmtuan nga mashtrimi i gjerë i votuesve, një besim i shtyrë nga Giuliani që është zhgënjyer vazhdimisht.

Çfarëdo që thotë Giuliani për zgjedhjet e 2020 është ajo që unë besoj”, tha ajo. Gjatë marrëdhënies së saj me McGonigal, Guerriero thotë se ata kurrë nuk folën për politikë. “Mendova se ai ishte apolitik”, tha ai, “që është diçka që unë vazhdoj ta besoj”.

FBI nuk pranoi të trajtojë specifikat e historisë së Guerriero-s. Në vend të kësaj, ajo dërgoi një deklaratë nga drejtori Christopher Wray, i cili tha se FBI i mban punonjësit në “standardin më të lartë” dhe i trajton të gjithë në mënyrë të barabartë, edhe kur është një nga temat tona.

Insajderi foli me tre nga ish-kolegët e zbatimit të ligjit të McGonigal, të cilët u shprehën të tronditur për aktakuzat.

“Është zemërthyese”, tha njëri, i cili kishte punuar së bashku me McGonigal në FBI. “Kjo është një organizatë e jashtëzakonshme e mbushur me burra dhe gra vërtet të përkushtuar. Kjo e kthen imazhin dhe reputacionin tonë mbrapa“.

Babai i Guerriero-s tha se pikëpamja e tij për FBI-në tashmë ishte njollosur nga mënyra se si McGonigal e trajtoi vajzën e tij.

Unë kam pasur gjithmonë një admirim të madh për FBI-në,” tha ai. “I idealizova agjentët që pashë në filma. Mendova se këta njerëz ishin perëndi, se ata kurrë nuk bënë asgjë të keqe. Ishte kaq zhgënjyese“.

Megjithatë, ai tha se McGonigal e kishte telefonuar pas përfundimit të marrëdhënies për t’i kërkuar falje për sjelljen e tij dhe se ai kishte pranuar faljen e McGonigal.

Ky artikull është publikuar në Businessinsider

Latest articles

Related articles