Juventus rrezikon të përjashtohet nga garat evropiane

Juventusi rrezikon të përjashtohet nga garat evropiane për të paktën një vit për shkak të çështjeve të tyre ligjore të vazhdueshme.La Repubblica detajon se si zyra e prokurorit publik të FIGC është gati të kërkojë një zgjatje 40-ditore për hetimin e tyre ndaj Juventusit.

Nën qendër të vëmendjes janë marrëveshjet sekrete të klubit për pagat e lojtarëve dhe inflacioni i vlerave të transferimit të lojtarëve për të falsifikuar fitimet kapitale, të cilat mund të shkrihen në një çështje të vetme për gjyqin sportiv, përcjell GazetaBlic Sport.

Drejtori i ri ekzekutiv i Juventusit, Maurizio Scanavino, tashmë është takuar me presidentin e FIGC, Gabriele Gravina, i cili tani po pret të takojë presidentin e ri Gianluca Ferrero. Nesër do të zhvillohet asambleja, ku do të diskutohet për këtë temë.Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s do të mblidhet sot pasdite në selinë e tyre në Nyon të Zvicrës.

Trupi i futbollit do të marrë masa ndaj Juventusit vetëm në përfundim të provave sportive në Itali, duke reaguar ndaj vendimeve përfundimtare. Nëse akuzat vërtetohen të vërteta, ‘Zonja e Vjetër’ mund të përjashtohet nga kompeticionet evropiane nga UEFA për të paktën një vit.

Latest articles

Related articles