Biden reagon për masakrën në Kaliforni

Presidenti amerikan Joe Biden është informuar nga Siguria Kombëtare për të shtënat masive në Monterey Park, tha sekretari i shtypit i Shtëpisë së Bardhë.

Karine Jean-Pierre shton se Biden po kërkon përditësime të rregullta mbi situatën atje nga agjencitë e zbatimit të ligjit

“Presidenti është informuar nga Këshilltari i Sigurisë Kombëtare për të shtënat masive në Monterey Park. Ai e udhëzoi atë që të sigurohej që FBI-ja po ofron mbështetje të plotë për autoritetet lokale dhe ta përditësojë rregullisht sot pasi dihen më shumë detaje”.

Një nga të shtënat më vdekjeprurëse në historinë moderne të shtetit
Të shtënat e së shtunës në Monterey Park ishin një nga më të këqijat në historinë moderne të Kalifornisë.

Në vitin 2018, një ish-veteran luftarak i marinës vrau 12 persona në një lokal në Thousand Oaks përpara se të vriste veten.

Para kësaj, një burrë dhe një grua vranë 14 persona në një festë pushimi në vendin e punës në San Bernardino në 2015 para se të vdisnin në një shkëmbim zjarri me policinë.

Të shtënat më vdekjeprurëse në historinë moderne të Kalifornisë ishin në vitin 1984 kur një person i armatosur vrau 21 persona në një restorant McDonald’s në San Ysidro, afër San Diegos.

Latest articles

Related articles