Moska sulmon vazhdimisht qytetet lindore,“më shumë se 70 sulme me raketa” 24 orët e fundit

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës tha se më shumë se 70 sulme me raketa u raportuan në 24 orët e fundit, me më shumë se 15 vendbanime pranë qytetit lindor të Bakhmutit.

Ato përfshijnë qytetin e minierave të kripës Soledar, i cili ka parë një tërheqje të përgjakshme mes dy palëve ditët e fundit.

Granatimet e pamëshirshme ruse kanë shkatërruar plotësisht qytetin e Bakhmut dhe kanë dëmtuar rëndë qytetin Avdiivka në qendër të rajonit të Donetsk, tha Shtabi i Përgjithshëm.

Luftime shumë të rënda po vazhdojnë në dy sektorët kyç të… Bakhmut dhe Avdiivka,” tha në YouTube analisti ushtarak ukrainas Oleh Zhdanov.

Armiku po sulmon vazhdimisht dhe rreth orës. Dhe ne po përpiqemi të ruajmë pozicionet tona. Trupat ruse janë aktive gjatë natës – ne kemi shumë nevojë për pajisje për shikim natën.”

Rusia ka bërë një shtysë për të marrë dy qytete kyçe në rajonin e Donetskut të Ukrainës: Bakhmut dhe Soledar.

Ajo ka përdorur kryesisht grupin ushtarak privat Wagner – i njohur për pamëshirshmërinë e tij – për të forcuar forcat e tij në zonë.

Latest articles

Related articles