Ditari i luftës: Bie morali i trupave ruse në Ukrainë, komandantë dhe ushtarë preferojnë arratinë

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu thotë se Moska ka në plan të bëjë “ndryshime të mëdha” në ushtri midis viteve 2023-2026. Shoigu thotë se përveç ndryshimeve strukturore, Moska do të forcojë gjithashtu aftësinë luftarake të forcave të saj detare, ajrore dhe raketore strategjike. Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitri Peskov, thotë se ndryshimet janë të nevojshme dhe janë nxitur nga “lufta e përfaqësuesve” kundër perëndimit në Ukrainë. Kjo vjen pasi Ministria ruse e Mbrojtjes përballet me kritika në rritje për performancën e saj në Ukrainë pas një vargu pengesash befasuese kundër ushtrisë ukrainase.

Mediat perendimore kanë intervistuar një ushtar rus i cili thotë se shumë nga shokët e tij ushtarë nuk duan të luftojnë në Ukrainë dhe se ai mendon vetëm të arratiset te familja e tij. Andrey Medvedev, një ish-komandant i grupit Wagner të Rusisë, kaloi në Norvegji të premten dhe kërkoi azil. Autoritetet norvegjeze e ndaluan atë dhe aktualisht po e mbajnë pranë Oslos me akuzën për hyrje të paligjshme në vend. Avokati i tij thotë se ai u largua nga Wagner pasi ishte dëshmitar i krimeve të luftës të kryera nga grupi në Ukrainë. Medvedev është ushtari i parë i raportuar i Wagner që dezerton në Perëndim.

Kjo vjen mes shqetësimeve në rritje të qytetarëve rusë për fatin e ushtarëve rusë, familjet e të cilëve kanë frikë se mund të jenë vrarë në sulmin me raketa ukrainase të Vitit të Ri në një kazermë të improvizuar ruse në qytetin Makiivka.
Kryetari i bashkisë së Kievit Vitali Klitschko foli në margjinat e takimit vjetor të Forumit Ekonomik Botëror (WEF) në Davos, ku tha se infrastruktura e Ukrainës është në rrezik kolapsi. Klitschko thotë se ndërsa zyrtarët ukrainas nuk flasin për rënien e sistemit, se kjo mund të ndodhë në çdo kohë për shkak të sulmeve të vazhdueshme dhe të vazhdueshme me raketa ruse. Ai shtoi se situata në Ukrainë ishte kritike dhe se shumë njerëz po luftonin për t’i mbijetuar temperaturave të ftohta. Klitschko u bëri thirrje aleatëve perëndimorë të Kievit që të përshpejtojnë shpërndarjen e sistemeve të armëve të afta për të rrëzuar më shumë raketa ruse.

Guvernatori i vendosur nga Rusia i Sevastopolit në Krime thotë se ushtria ruse shkatërroi 10 dronë ukrainas në atë që ai e përshkroi si një sulm të dështuar ukrainas. Sevastopol, e cila është pjesë e territorit ukrainas në Krime që Moska aneksoi në vitin 2014, është nën sulm të përsëritur ukrainas. Guvernatori thotë se të gjithë dronët u shkatërruan mbi det dhe se asnjë infrastrukturë nuk u dëmtua.

Latest articles

Related articles