Ditari i luftës: Ukraina mbajti stërvitje ushtarake në tre lokacione sekrete në kufirin me Bjellorusinë

Ukraina mbajti stërvitje ushtarake në tre lokacione sekrete në veriperëndim të Ukrainës pranë kufirit me Bjellorusinë. Stërvitjet synonin të testonin gatishmërinë luftarake mes shqetësimeve në rritje se Rusia do të nisë një sulm nga Bjellorusia për të hapur një front të ri verior në Ukrainë. Analistët thonë se masa mbetet e mundur pasi Rusia ngadalë ndërton një forcë të përbashkët ushtarake rajonale bjelloruse-ruse, megjithëse është shumë më e vogël se forca fillestare pushtuese e Rusisë në rajon shkurtin e kaluar.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy tha të mërkurën se NATO nuk duhet të premtojë vetëm “dyert e hapura” për Ukrainën dhe duhet të ofrojë “hapa të fuqishëm” që Kievi të bashkohet me aleancën ushtarake. NATO ka thënë se politika e saj e dyerve të hapura vlen për Ukrainën, por nuk ka bërë lëvizje konkrete për të ndjekur shpejt pranimin e Ukrainës, gjë që ka të ngjarë të zemërojë Rusinë. Zelenskiy sugjeroi se Ukraina do të kërkojë përparim në këtë çështje në një samit të NATO-s në Lituani në korrik. Komentet e tij erdhën në qytetin perëndimor të Ukrainës, Lviv, pas bisedimeve me homologët e tij nga Lituania dhe Polonia.

Komisionerja ruse për të drejtat e njeriut Tatyana Moskalkova u takua me homologun e saj ukrainas Dmytro Lubinets në Turqi, ku ranë dakord që vendet e tyre të shkëmbejnë nga 40 të burgosur të tjerë lufte secila. Shkëmbimi i planifikuar do të jetë i fundit në serinë e shkëmbimeve të rregullta të të burgosurve. Të dy palët thuhet se folën gjithashtu për trajtimin e të burgosurve, korridoret humanitare dhe nevojën për një armëpushim.

Grupi rus Wagner tha të mërkurën se forcat e saj gjetën trupin e një prej dy punonjësve të ndihmës vullnetare britanike që thuhet se u zhdukën në Ukrainë. Grupi nuk përmendi se ku e gjetën të vdekurin, por thanë se gjetën dokumente britanike në trupin e tij. Policia ukrainase tha të hënën se ata ishin në kërkim të punonjësve të ndihmës.

NASA dhe agjencia ruse e hapësirës Roscosmos njoftuan se Rusia do të dërgojë një anije kozmike Soyuz në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor muajin e ardhshëm për të sjellë dy kozmonautë rusë dhe një astronaut amerikan në Tokë. Anija e re kozmike do të zëvendësojë një kapsulë të dëmtuar Soyuz të vendosur aktualisht në stacion, e cila pësoi një rrjedhje të ftohësit më 14 dhjetor pasi u godit nga mbeturinat. Zyrtarët e hapësirës thonë se Soyuz i ri nuk është një mjet shpëtimi dhe se astronautët në ISS nuk janë në rrezik, megjithëse misioni i tyre do të zgjatet me disa muaj pasi ndërprerja e Soyuz do të vonojë mbërritjen e nisjes së ekuipazhit të tyre të ndihmës.

Latest articles

Related articles