Ditari i luftës: Betaja e ashpër e Rusisë dhe Ukrainë rreth zonës të Bakhmut

Zyrtarët ukrainas thonë se kanë dërguar përforcime në zonën përreth Bakhmutit për të zmbrapsur atë që ata i përshkruajnë si sulme të vazhdueshme ruse të udhëhequra nga grupi Wagner. Ushtria e Ukrainës tha në një deklaratë se Rusia bëri një përpjekje tjetër të dëshpëruar për të pushtuar qytetin Soledar, pranë Bakhmutit dhe Presidenti Volodymyr Zelenskiy tha në fjalimin e tij se situata në zonë ishte e vështirë.

Rusia i dha fund armëpushimit të vetëshpallur në Ukrainë të dielën. Presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi armëpushimin për të shënuar Krishtlindjet Ortodokse, megjithëse zyrtarët ukrainas raportojnë se Rusia vazhdoi sulmet gjatë pauzës së supozuar. Zyrtarët ukrainas thonë se bombardimet ruse vranë të paktën një person në rajonin verilindor të Kharkiv. Sulmet ruse raportohet se kanë goditur gjithashtu qytetin lindor të Kramatorsk dhe objektiva të tjera në rajonin lindor të Donetskut, si dhe në qytetin Zaporizhzhia.

Mbretëria e Bashkuar njoftoi se do të presë një takim ndërkombëtar të ministrave të drejtësisë në mars për të mbështetur hetimin e Gjykatës Penale Ndërkombëtare për krimet e dyshuara të luftës në Ukrainë. Takimi synon të krijojë mënyra për të mbështetur hetimin e ICC-së, domethënë përmes mbledhjes së duhur të informacionit në terren. Rusia ka shënjestruar infrastrukturën kritike të Ukrainës dhe është akuzuar për kryerjen e mizorive në zonat e pushtuara.

Studiuesit në kompaninë IT Mandiant kanë zbuluar se grupi rus i hakerëve Turla është rishfaqur kohët e fundit në luftën në Ukrainë. Ata zbuluan se Turla ka infektuar sistemet ukrainase me malware që nga dhjetori 2021 dhe po ripërdor infrastrukturën e fjetur të komandës dhe kontrollit për sulmet aktuale. Mandiant thotë se kjo metodë e përdorimit të infrastrukturës së krijuar hakerimi ndihmon Turlën të ruajë sekretin. Turla besohet se ka hakuar sistemet ushtarake amerikane në vitin 2007, një sulm që nxiti krijimin e Komandës Kibernetike të SHBA.

Latest articles

Related articles