“Asnjë rol” për Princin Harry në kurorëzimin e Mbretit Charles

Ndryshimet e mbretit Charles në ceremoninë e kurorëzimit do të thotë se nuk do të ketë “asnjë rol” për Princin Harry.

Duka i Sussex – i cili u largua nga detyrat e larta mbretërore me gruan Meghan, Dukeshën e Sussex-it, për të filluar një jetë të re në Amerikë në vitin 2020 – ka refuzuar të konfirmojë nëse do të kthehet në Britani të Madhe për të parë të atin të merr zyrtarisht fronin në një ceremoni në Westminster Abbey më 6 maj, por nëse e bën, ai do të jetë atje thjesht si spektator.

Më parë është zbuluar se Charles dëshiron të zhveshë ceremoninë dhe tani, si pjesë e ndryshimeve të planifikuara, është zbuluar se mbreti po shfuqizon aktin e dukës mbretërore që duhet të gjunjëzohen për “të bërë homazhe” përpara se të prekin kurorën dhe të puthin faqen e djathtë të monarkut. Në vend të kësaj, vetëm djali i tij i madh, Princi Williams – i cili është trashëgimtar i fronit – do të kryejë traditën.

Një burim i tha gazetës Sunday Times: “Siç qëndrojnë gjërat, nuk ka asnjë rol për Harry në shërbim.”

Ndërsa Harry ka refuzuar të konfirmojë nëse ai do të jetë në kurorëzimin, të brendshëm besojnë se ai do të jetë atje.

Një burim tha: “Është një moment i rëndësishëm për babanë e Harry-t dhe ai do të donte të tregonte respektin e tij”.

Në fillim të kësaj jave, një pjesë e videos nga intervista e Harryt me Tom Bradby – e cila do të transmetohet në ITV sot, e pa atë të pyeste nëse ishte i ftuar në kurorëzimin.

Ai u përgjigj: “Ka shumë gjëra që mund të ndodhin nga tani në atë kohë.”

Pavarësisht se u largua si një mbretëror që punonte, Harry këmbënguli se ai ende beson në monarki.

Megjithatë, i pyetur nëse beson se do të luajë një rol në të ardhmen e institucionit, ai u përgjigj: “Nuk e di”.

Princi 38-vjeçar është i hapur për t’i dhënë fund grindjes së tij publike me familjen e tij dhe këmbënguli se “dera është gjithmonë e hapur”, por ai nuk do të bëjë lëvizjen e parë.

Ai tha: “Topi është në fushën e tyre. Ka shumë për të diskutuar dhe unë me të vërtetë shpresoj se ata janë të gatshëm të ulen dhe të bisedojnë për këtë.”

Harry akuzoi sërish familjen mbretërore për informimin e mediave kundër tij dhe Meghan-it, të cilët kanë bashkë fëmijë Archie, tre dhe Lilibet 19-muajshe – dhe këmbënguli se ai “qëndrimi i heshtur” nuk do të përmirësojë marrëdhëniet e tyre.

I pyetur nëse ai po pushton privatësinë e Charles dhe William duke folur për ta në kujtimet e tij ‘Spare’, dokumentarët e Netflix ‘Harry and Meghan’ dhe intervista të tjera, Harry tha: “Kjo do të ishte akuza nga njerëzit që nuk e kuptojnë – ose nuk dua të besoj – që familja ime ka informuar shtypin.

“Unë nuk e di se si të qëndruarit e heshtur do t’i përmirësojë ndonjëherë gjërat.”

Latest articles

Related articles