Ditari i luftës: Mercenarët e Putin luftojnë për biznesin e kripës dhe gipsit në Bakhmut

Presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi forcat ruse në Ukrainë që të respektojnë një armëpushim 36-orësh duke filluar nga e premtja për të shënuar Krishtlindjet Ortodokse. Putin i ka bërë thirrje Ukrainës që t’i bashkohet armëpushimit. Kievi është skeptik për një armëpushim, me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskiy duke thënë se Moska dëshiron një pauzë në luftimet për të ndaluar përparimet nga trupat ukrainase. Zyrtarët amerikanë gjithashtu thanë se Rusia do të përdorte armëpushimin për t’u rigrupuar për një sulm të ri dhe presidenti i SHBA Joe Biden thotë se beson se Putini po përpiqet të gjejë pak “oksigjen” me konceptin e armëpushimit. Biden vuri në dukje se Putini ishte i gatshëm të bombardonte ‘spitalet, çerdhet dhe kishat’ në 25 dhjetor dhe ditën e Vitit të Ri. Që nga fillimi i armëpushimit të shpallur nga Kremlini, zyrtarët ukrainas kanë raportuar bombardime ruse në qytetin lindor të Kramatorskut dhe media shtetërore ruse thotë se forcat ukrainase po vazhdojnë sulmet në rajonin e Donetsk.
Ky është gjithashtu një sinjal për Putinin. Ai do të duhet të rimendojë llogaritjen e tij strategjike për këtë luftë. Duke supozuar se Evropa do të humbasë durimin, Perëndimi e ka ngatërruar Putinin jo vetëm duke qëndruar në kursin me Ukrainën, por duke ofruar vazhdimisht pajisje dhe municione më të mira dhe më të mira.

SHBA beson se Yevgeny Prigozhin, themeluesi i grupit mercenary rus Wagner dëshiron kontrollin e minierave të kripës dhe gipsit pranë qytetit Bakhmut të kontrolluar nga ukrainasit, sipas një zyrtari të Shtëpisë së Bardhë. Zyrtari tha se fokusi i forcave ruse dhe mercenarëve Wagner në Bakhmut, i cili nuk është një objektiv kryesor strategjik, mund të tregojë motive monetare.

Administrata Biden njoftoi se po dërgon 2.85 miliardë dollarë ndihmë ushtarake në Ukrainë. Paketa e fundit përfshin rreth 50 automjete të blinduara luftarake Bradley. Presidenti Joe Biden konfirmoi premtimin e Bradleys në një deklaratë të përbashkët me kancelarin gjerman Olaf Scholz. Finlanda është e gatshme t’i sigurojë Ukrainës tanke luftarake Leopard 2 nëse Evropa i jep dritën jeshile, tha Antti Hakkianen, kryetar i komitetit të mbrojtjes në Finlandë, raporton lajmet finlandeze MTV Uutiset.

Latest articles

Related articles