Futbolli italian në zi, ndërron jetë Gianluca Vialli

Bota e futbollit, mbi të gjitha ai italian, vajton ndarjen nga jeta të legjendës Gianluca Vialli. Ish “bomberi” i famshëm “azzurr” u nda nga jeta në moshën 58-vjeçare pasi prej kohësh vuante nga një sëmundje e rëndë. Vialli nisi një betejë të gjatë me tumorin në pankreas, që nga 2017.

Vialli fillimisht arriti të mposht sëmundjen duke iu kthyer edhe një herë aktivitet si ndihmës i Roberto Mancini në Euro2020 ku arriti të shpall Italinë kampione Evrope. Sëmundja iu kthye sërish, ndërsa prej kohësh, Vialli po kurohej në Londër, aty ku ndërroi dhe jetë.

Vialli është një nga personazhet më të famshëm të futbollit italian ku në karrierën e tij ka luajtur me ekipi si Cremonese, Sampdoria, Juventus dhe Chelsea. Në total, Vialli ka luajtur 488 ndeshje si profesionit duke shënuar 167 gola. Me përfaqësuesen italiane, Vialli zhvilloi 59 ndeshje duke shënuar 16 gola.

Latest articles

Related articles