Lojtari turk Demiral pezullohet nga Europiani, bëri gjestin e “Ujqërve gri”

UEFA ka njoftuar se po godet lojtarin turk Merih Demiral me një pezullim me dy ndeshje pas një festimi të diskutueshëm në Euro 2024 dhe mosmarrëveshjes diplomatike që shkaktoi.


  • Demiral ndihmoi ekipin e tij të arrinte në çerekfinale falë një dyshe vendimtare në ndeshjen e raundit të 16-të të turneut kundër Austrisë më 2 korrik.

Megjithatë, ndërsa festonte golin e tij të dytë, ai imitoi një shenjë të lidhur me organizatën ultra-nacionaliste turke Ulku Ocaklari, AKA Ujqërit Gri.

Lojtari pretendoi se gjesti i tij ishte një shprehje e pafajshme e krenarisë kombëtare.

Latest articles

Related articles