Temperaturat arrijnë në 43 gradë celsius dhe zogjtë bien nga qielli


Greqia dhe Qiproja, aktualisht po përballen me mot përvëlues, ku temperaturat po shkojnë përtej 40°C.

Në Greqi, vapa ekstreme ka bërë që atraksionet turistike dhe shkollat ​​të mbyllen pasi kanë arritur temperaturën 43°C. Dhe, vitin e kaluar, temperaturat rekord panë zjarre vdekjeprurëse.

Ndërsa ne nuk kemi parë asgjë afër atyre niveleve në vendin tonë ende këtë verë, në pjesë të tjera të botës, temperaturat po rriten me shpejtësi.

Në Qipro, qeveria lëshoi paralajmërime të verdha pasi temperaturat pritet të arrijnë gjithashtu 43°C, duke shqiptuar gjoba për këdo që ndez zjarr jashtë.

Ndërsa temperaturat si kjo janë të pazakonta për ishujt e Mesdheut, në pjesë të tjera të botës, dielli gjatë gjithë vitit është një “tipar i rregullt”.

Në një vend në veçanti, ka një qytet kaq të nxehtë sa zogjtë mund të shihen duke rënë të ngordhur nga qielli, madje ka edhe ajër të kondicionuar jashtë në rrugë

Latest articles

Related articles