‘El Pais’ artikull dedikuar Mira Muratit: Një nga femrat më me ndikim në botë në vitin 2023

Pak gra kanë aq pushtet sa ajo në zyrat e kompanive të mëdha të teknologjisë, një territor me një mbipërfaqësim të burrave. Mira Murati 34 vjeçe me oeigjinë nga Vlora e Shqipërisë, ka qenë një nga aktoret kryesore të “tërmetit” të quajtur OpenAI, kompania që një vit më parë askush nuk e njihte dhe sot vendos ritmin në industrinë e inteligjencës artificiale (AI).

Si shefe e teknologjisë së kompanisë, Murati ka mbikëqyrur ekipin që ka zhvilluar robotin e njohur bisedues ChatGPT, aplikacionin më të suksesshëm në histori dhe gjeneratorin e imazheve Dall-E.

Emri i saj ishte i pari që u konsiderua për të zëvendësuar CEO-n Sam Altman, kur bordi i drejtorëve të kompanisë e rrëzoi atë tre javë më parë, por u rivendos pesë ditë më vonë.

Kjo histori dhe pozicioni i saj si drejtoreshë ekzekutive në OpenAI – një nga kompanitë më të rëndësishme të momentit – e ka vendosur atë në Lista e Financial Times, si një femrat më me ndikim të vitit. Lista përfshin gjithashtu futbollisten spanjolle Jenni Hermoso, këngëtaren Beyoncé, aktoren Margot Robbie, CEO-n e General Motors Mary Barra dhe Presidenten e Komisionit Evropian Ursula vor den Leyen.

Murati ishte një nga katër njerëzit që themeluan OpenAI. Përveç saj dhe Altman, grupi përfshin Ilya Sutskever, kryeshkencëtarin, dhe Greg Brockman, president i kompanisë. Murati i qëndroi besnik mikut të saj kur u pushua nga puna. Pavarësisht se u zgjodh si CEO e përkohshme, ajo iu bashkua letrës së nënshkruar nga 95% e stafit të kompanisë që kërkonte rivendosjen e Altman si kreu i OpenAI, duke kërcënuar ndryshe se do të pranonte ofertën e Microsoft për punësimin e stafit të OpenAl.

Inxhinierja me origjinë shqiptare ka një diplomë në Inxhinieri Mekanike nga Kolegji Dartmouth, universiteti amerikan ku lindi disiplina e AI.

Para se të vinte në OpenAI, ajo ishte një analiste në Goldman Sachs, inxhiniere në kompaninë franceze të hapësirës ajrore Zodiac Aerospace, menaxhere produkti në Tesla, ku mbikëqyrte “Model X” dhe zëvendëspresidente e produktit në Leap Motion, një kompani e realitetit virtual.

Në vitin 2018, ajo bëri hapin drejt OpenAI, pasi njohuritë e saj për AI e bënë të mendonte se AI i përgjithshëm, lloji që arrin ose tejkalon aftësitë njerëzore, ishte afër të bëhej realitet. Ajo donte të ishte pjesë e zhvillimit të saj, tha ajo në një intervistë të publikuar nga Ëired, dhe ajo ndjeu se vendi më i mirë për të ishte OpenAI.

Përveç drejtimit të ekipit zhvillues, Murati luajti gjithashtu një rol kyç në zhvillimin e ChatGPT.

Murati është e vetmja grua e rangut të lartë në OpenAI, një kompani që, duke gjykuar nga ndryshimet e fundit në strukturën organizative, duket se nuk është adhuruese e feminizmit. Një nga këshilltarët e rinj është ish-sekretari i Thesarit Larry Summers, i cili në vitin 2005 tha se dallimet e lindura gjinore shpjegojnë pse ka më pak gra të cilat janë të suksesshme në Karrierë në fushën e STEM (shkencë, teknologji, inxhinieri dhe matematikë

Latest articles

Related articles