Kina fillon ditën e dytë të stërvitjeve, Tajvani vëzhgon për raketa

Kina filloi ditën e dytë të stërvitjeve rreth Tajvanit të dielën pasi ministria e mbrojtjes e ishullit raportoi fluturime të shumta të forcave ajrore dhe tha se po monitoronte lëvizjen e forcave raketore të Kinës, pasi Shtetet e Bashkuara thanë se po vëzhgonin gjithashtu.

Kina, e cila pretendon se Tajvani qeveriset në mënyrë demokratike si territori i saj, filloi tre ditë stërvitje ushtarake rreth ishullit të shtunën, një ditë pasi presidenti i Tajvanit Tsai Ing-wen u kthye nga një vizitë e shkurtër në Shtetet e Bashkuara.
Ndërsa një burim sigurie i tha Reuters se shumica e aktiviteteve të së shtunës përfunduan në perëndim të diellit, ministria e mbrojtjes e Tajvanit tha se ato kishin rifilluar të dielën dhe ushtria e ishullit kishte pikasur avionë të shumtë duke përfshirë luftëtarët Su-30 dhe J-11, si dhe anije.
“Përsa i përket lëvizjeve të Forcave Raketore të Komunistëve Kinez, ushtria e vendit ka gjithashtu një zotërim të ngushtë përmes sistemit të përbashkët të inteligjencës, mbikqyrjes dhe zbulimit dhe forcat e mbrojtjes ajrore mbeten në gatishmëri të lartë”, tha ministria.
Forca raketore e Ushtrisë Çlirimtare Popullore është përgjegjëse për sistemin raketor të Kinës me bazë tokësore.

Gushtin e kaluar, pas një vizite në Taipei nga kryetarja e atëhershme e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi, Kina organizoi lojëra lufte rreth Tajvanit, duke përfshirë gjuajtjen e raketave në ujërat afër ishullit, megjithëse nuk ka shpallur ende stërvitje të ngjashme këtë herë.

Ndërsa ishte në Los Anxhelos javën e kaluar, në atë që u faturua zyrtarisht një tranzit gjatë kthimit të saj nga Amerika Qendrore, Tsai u takua me kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Kevin McCarthy, pavarësisht paralajmërimeve të Pekinit kundër tij.

Ambasada de facto e SHBA në Tajvan tha të dielën se Shtetet e Bashkuara po monitoronin nga afër stërvitjet e Kinës rreth Tajvanit dhe janë “të rehatshme dhe të sigurta” se kanë burime dhe aftësi të mjaftueshme në rajon për të siguruar paqen dhe stabilitetin.

Kanalet e komunikimit të SHBA-së me Kinën mbeten të hapura dhe Shtetet e Bashkuara kanë kërkuar vazhdimisht përmbajtje dhe asnjë ndryshim të status quo-së, tha një zëdhënës i Institutit Amerikan në Tajvan, i cili shërben si ambasadë në mungesë të lidhjeve zyrtare diplomatike.
Uashingtoni ndërpreu marrëdhëniet diplomatike me Taipein në favor të Pekinit në 1979, por është i detyruar me ligj t’i sigurojë ishullit mjetet për t’u mbrojtur.

Kina, e cila kurrë nuk ka hequr dorë nga përdorimi i forcës për të vënë nën kontrollin e ishullit, thotë se Tajvani është çështja më e rëndësishme dhe më e ndjeshme në marrëdhëniet e saj me Shtetet e Bashkuara dhe tema është një burim i shpeshtë tensionesh.

Pekini e konsideron Tsai-n një separatiste dhe i ka kundërshtuar thirrjet e saj të përsëritura për bisedime. Tsai thotë se vetëm njerëzit e Tajvanit mund të vendosin të ardhmen e tyre.

LUFTARE DHE LUFTARI KINEZE
Kina gjatë tre viteve të fundit ka rritur presionin e saj ushtarak kundër Tajvanit, duke fluturuar me misione të rregullta rreth Tajvanit, megjithëse jo në hapësirën e saj ajrore territoriale ose mbi vetë ishullin.

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha herët të dielën se në 24 orët e mëparshme kishte pikasur 71 avionë të forcave ajrore kineze dhe nëntë anije të marinës përreth Tajvanit.

Ministria publikoi një hartë që tregonte rreth gjysma e këtyre avionëve, përfshirë Su-30 dhe J-11, kaluan vijën mesatare të ngushticës së Tajvanit, e cila ka shërbyer për vite si një pengesë jozyrtare midis dy palëve.

Ministria kishte treguar të shtunën vonë se të 71 avionët kishin kaluar linjën, por e sqaroi numrin të dielën me hartën, duke treguar se ku janë bërë kalimet dhe nga sa avionë.

Media shtetërore kineze tha se avioni është i armatosur me armë të gjalla. Avionët e forcave ajrore tajvaneze gjithashtu zakonisht mbajnë armë të gjalla kur përpiqen të shmangin inkursionet kineze.

Të shtunën vonë, Këshilli i Çështjeve të Oqeanit të Tajvanit, i cili drejton Rojet Bregdetare, publikoi pamjet në kanalin e tij në YouTube që tregonte një nga anijet e saj duke nën hije një anije luftarake kineze, megjithëse nuk dha një vendndodhje të saktë.

“Ju po dëmtoni seriozisht paqen, stabilitetin dhe sigurinë rajonale. Ju lutemi kthehuni menjëherë dhe largohuni. Nëse vazhdoni të vazhdoni, ne do të marrim masa dëbimi,” i tha një oficer i Rojës Bregdetare me radio anijes kineze.

Pamjet e tjera treguan një luftanije tajvaneze, Di Hua, që shoqëronte anijen e Rojës Bregdetare në atë që oficeri i Rojës Bregdetare e quan një “ngërç” me anijen luftarake kineze.

Megjithatë, fluturimet civile rreth Tajvanit, duke përfshirë në Kinmen dhe Matsu, dy grupe ishujsh të kontrolluar nga Tajvani, pranë bregut kinez, kanë vazhduar normalisht.

Në gusht, trafiku ajror civil u ndërpre pasi Kina njoftoi zona efektive të ndalimit të fluturimeve në disa blloqe afër Tajvanit, ku po gjuante raketa.

Tajvani ka kërkuar të rifillojë shkëmbimet e ndërprera gjatë pandemisë COVID-19 për të treguar vullnet të mirë ndaj Pekinit, duke përfshirë lejimin e rifillimit të fluturimeve në një numër të madh qytetesh kineze, por Pekini është ankuar që Taipei është shumë i ngadalshëm.

Latest articles

Related articles