Real Madrid përballë Barcelonës, Ancelotti: Ideja është të luhet një ndeshje e plotë

Trajneri i Real Madridit, Carlo Ancelotti, u ka kërkuar lojtarëve të tij që “të mos çmenden” përpara ndeshjes së tyre të kthimit kundër Barcelonës të mërkurën mbrëma.

Los Blancos janë mposht 1-0 në ndeshjen e parë gjysmëfinale në Kupën e Mbretit dhe duhet të kalojnë një seri prej tre humbjesh radhazi në El Clasico në Camp Nou.

Real Madridi ka luftuar për të thyer mbrojtjen e Barcelonës që nga janari, me Ronald Araujon që kaloi në krahun e djathtë për të bllokuar Vinicius Juniorin.

Megjithatë, Ancelotti deklaroi në konferencë për media para ndeshjes se ata duhet të ruajnë qetësinë e tyre.

“Ideja nuk është të çmendemi për të shënuar gol. Ideja është të luhet një ndeshje e plotë me dhe pa top”, ka deklaruar fillimisht trajnerin italian.

“Nuk kemi arritur të shënojmë gol në shumë raste dhe është një aspekt i rëndësishëm. Nuk do të çmendemi sepse mund të shënosh një gol në minutën e 5-të dhe më pas të pësosh dy. Ose mund të shënoni në minutën e 90-të. Ideja është të luajmë një lojë të plotë”.

Kjo do të ndiqte modelin e fundit për Ancelottin, i cili sulmoi vetëm në 20-30 minutat e fundit kundër Barcelonës në ndeshjen e tyre në La Liga në mars. Ndërsa Real Madridi iu afrua shumë më shumë golit të fitores në atë ndeshje, ata gjithashtu pranuan në minutat e fundit.

Latest articles

Related articles