Kinematografia shqiptare në zi! Ndahet nga jeta regjisori i njohur(Emri)

Kristaq Mitro, regjisor i disa prej filmave më të arrira të kinematografisë shqiptare, është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 77-vjeçare.

Mitro ishte një nga regjisorët më të famshëm të kinematografisë shqiptare, që ka lënë gjurmë të thella në historinë e filmit tonë.

Filmat e tij të realizuar ndër vite kanë mbetur për publikun, ndërsa vlerësimet nuk kanë munguar jo vetëm brenda kufijve shqiptarë, por dhe më gjerë. Disa nga filmat e tij më të dalluar të tij janë: “Njeriu i mirë”, “Duaje emrin tënd”, “Dimri i fundit”.

Kristaq Mitro ndërkohë jepte kontributin e tij edhe si pedagog pranë Universitetit të Arteve në degën Regji-Filmi.

Latest articles

Related articles