Rusia sulmon me raketa qytetin lindor Kostyantynivka, humbin jetën 6 persona

Ukraina njofton se bombardimet e rënda ruse kanë vrarë të paktën gjashtë civilë në Kostyantynivka, një qytet industrial pranë Bakhmutit në Ukrainën lindore.

Raketat dhe raketat dëmtuan 16 blloqe apartamentesh dhe ndërtesa të tjera, duke përfshirë një çerdhe, tha kreu i stafit presidencial Andriy Yermak në mediat sociale.

Qyteti është afër Kramatorsk dhe Slovyansk, dy qytete kyçe të cilat Rusia po përpiqet t’i pushtojë në mënyrë që të përfundojë pushtimin e rajonit të Donetskut. Popullsia e Kostyantynivka para pushtimit të Rusisë në shkurt 2022 ishte rreth 70,000.

Shpërthime tronditën gjithashtu Melitopolin e pushtuar nga Rusia të dielën, tha kryetari ukrainas i qytetit jugor, Ivan Fedorov. Ai tha se shpërthimet kishin në shënjestër depon hekurudhore atje.

Latest articles

Related articles