Ditari i luftës: Ukraina shkatërron një tren plot me raketa ruse në Krime

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës tha të hënën vonë se një sulm shkatërroi raketat ruse “Kalibr” që po transportoheshin me tren në qytetin Dzhankoi, në Krimenë e pushtuar nga Rusia. Sergei Askyonov, kreu i instaluar nga Rusia i gadishullit të aneksuar, konfirmoi se kishte një sulm dhe sistemi i mbrojtjes ajrore të rajonit ishte aktivizuar.
Dy nga aeroportet më të rëndësishme ushtarake të Rusisë në Krime ndodhen në Dzhankoi dhe Gvardeyskoye. Dzhankoi është gjithashtu një nyje kyçe rrugore dhe hekurudhore që luan një rol të rëndësishëm në furnizimin e operacioneve të Rusisë në Ukrainën jugore.
Krimea gjithashtu ka një port të rëndësishëm dhe një bazë të madhe detare për flotën ruse të Detit të Zi në qytetin e Sevastopolit. Disa nga luftanijet më të rëndësishme të Rusisë janë ankoruar atje, duke përfshirë anije të pajisura me raketa lundrimi.
Megjithatë sulmi në Krime na jep disa momente reflektimi:
Së pari, megjithë fokusin mbi Betejën e Bakhmut për momentin nga shumë njerëz, Ukraina po vazhdon gjithashtu me ‘luftën e saj të thellë’ kundër objektivave operacionale dhe strategjike ruse. Kjo është e rëndësishme sepse i detyron rusët të rimendojnë pozicionin e tyre të forcave dhe dislokimet mbrojtëse në Krime dhe më gjerë. Dhe kjo i lejon ukrainasit të mbledhin inteligjencë mbi përgjigjet ruse në Krime, ndërsa Forcat e Armatosura të Ukrainës planifikojnë operacione të ardhshme ushtarake.
Një implikim i dytë është se Ukraina po ushtron presion të madh mbi rezervat e kufizuara të raketave të Rusisë. Disa burime konfirmojnë se Rusia tani është në gjendje të hedhë vetëm ato që prodhon çdo muaj – rezervat e saj të luftës janë përdorur gjerësisht vitin e kaluar.
Së treti, është një tregues se si Ukraina do të jetë në gjendje të planifikojë dhe kryejë sulme të tilla në të gjithë Krimenë, më të shpeshta, pasi të marrë përsëri më shumë nga territori i saj jugor. Në fund të fundit, nëse Ukraina mund ta bëjë Krimenë të paqëndrueshme për forcat ushtarake ruse, kjo ndihmon strategjinë ukrainase.
Së fundi, ajo përforcon se Ukraina do të synojë forcat ruse kudo që të jenë në territorin ukrainas dhe e mban të gjallë “çështjen e Krimesë”. Pavarësisht nga dyshimet e disave për rimarrjen e Krimesë, sulmet si kjo e bëjnë të qartë se Ukraina synon ta rimarrë atë.
Një çështje e fundit interesante është koha. Sulmi është bërë në Krime teksa Xi vizitonte Putinin në Moskë, dhe kjo mund ta lejojë Putinin të përforcojë çështjen për ndihmën kineze. Por, ka më shumë gjasa që i shkaktoi Putinit siklet para ‘mikut’ të tij më shumë se çdo gjë tjetër. Sulmet si kjo nuk janë vendimtare për fitimin e luftës. Por, ndikimi i tyre është kumulativ në degradimin e moralit rus dhe aftësive luftarake.

Latest articles

Related articles