“Flamurtari” fiton Kupën e Shqipërisë në basketboll për femra

“Flamurtari” i Vlorës është skuadra që ka fituar Kupën e Federatës në basketboll për femra për sezonin 2023-2024. Ndeshja finale përballë “Partizanit” u fitua me rezultatin 72-70 nga vajzat vlonjate, të cilat siguruan kështu trofeun e parë sezonal.

Në finalen e zhvilluar në Pallatin e Sportit “Dhimitraq Goga” në Durrës, vajzat e Elona Hasanaj mundën “Partizanin”. Vlonjatet e nisën mirë takimin kur arritën të mbyllnin setin e parë me rezultatin 20-13, për të vijuar në  setet e tjera. Ishte “Partizani” që reagoi mjaft mirë, duke triumfuar 15-16 dhe 10-23. Por vlonjatet arritën të siguronin trofeun në setin e katërt dhe të fundit, duke arritur të kishin një diferencë të paktën prej 9 pikësh, 27-18 dhe në total, “Flamurtari” e mbylli ndeshjen dy pikë përpara skuadrës nga kryeqyteti.

Basketbollistja e “Flamurtarit” Trinity Vasquez e vlonjateve bëri diferencën duke shënuar plot 20 pikë, teksa Asia Lanae 16 pikë. Te “Partizani” ishte Samra Omerbasic që shënoi 16 pikë, ndërsa Ornela Lalaj 14 pikë.

Latest articles

Related articles