Ditari i luftës: Ukraina përparon në betejën e kundërsulmit

Ushtria ukrainase ka arritur në shtresën e tretë dhe të fundit të mbrojtjes kryesore ruse në rajonin e Zaporozhye. Kështu deklaroi George Barros, analist në Institutin Amerikan për Studimin e Luftës (ISW).

– Ndoshta po përgatiten të çajnë vijën e Surovikinit te (fshati) Verbovë, megjithëse ende nuk janë çmontuar llogoret (pengesa kundërtank) që të kalojnë mjetet e rënda – tha Barosh.

Zona përreth këtij fshati në frontin jugor dhe Robotina e afërt konsiderohen si një nga pozicionet më të fortifikuara të rusëve në fushën e betejës.

“Ushtarët tani përballen me një llogore plot me ushtarë rusë përpara se të mund të përparojnë,” tha Barros.

Ai theksoi se kur Ukraina të depërtojë në shtresën e tretë të mbrojtjes ruse, ajo ende do të përballet me fortifikime në terren pas vijës kryesore.

– Imazhet e mikrolokacionit të publikuara më 4 shtator tregojnë se forcat ukrainase kanë avancuar në pozicionet në lindje të llogoreve antitank ruse Kush janë ata pjesë e mbrojtjes treshtresore menjëherë në perëndim të Verbovës – tha Barosh, duke shtuar se këto pamje tregojnë se edhe këmbësoria ukrainase ka avancuar gjatë kësaj periudhe në shkatërrimin e një sërë pozicionesh të përgatitura mbrojtëse ruse përgjatë rrugës që shkon në veriperëndim për në Verbovë.Instituti i Luftës deklaron se “forcat ukrainase duket se po përparojnë në afërsi të shtresës ende të padepërtueshme të mbrojtjes ruse që shtrihet në veriperëndim nga Verbova në veri të Solodka Balka (20 km në jug të Orihiv) me sulme këmbësorie dhe zjarr të rëndë artilerie në pozicionet ruse. “ më tej dhe në jug të kësaj shtrese.

Nga ana tjetër, presidenti rus Vladimir Putin pas takimit të mbrëmshëm me homologun e tij turk Recep Tayyip Erdoğan në Soçi, ai tha se përparimi i kundërofensive ukrainase ishte i pasuksesshëm në tërësi.

Në të njëjtën kohë, Putin akuzoi Ukrainën se po përpiqet të sulmojë tubacionet e gazit përmes Detit të Zi drejt Turqisë në një përpjekje të Moskës për të rinovuar një marrëveshje për eksportet e grurit.

– U sulmuan tubacionet e gazit Rrjedha Turke dhe Rrjedha Blu Kush janë ata eksporton gaz nga Rusia në Turqi”. Anijet ruse i mbrojnë ato sisteme, shtoi ai. “Por ata janë nën sulm të vazhdueshëm, duke përfshirë dronët e nisur nga portet ukrainase në Detin e Zi,” tha Putin në takimin e përbashkët. konference per shtyp me presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan në Soçi.

Presidenti rus përshkroi edhe një herë kundërsulmin e Ukrainës si “dështim”.

Latest articles

Related articles