Finlanda u bë zyrtarisht vendi i 31-të i NATO-s

Finlanda është bërë anëtari i 31-të i aleancës së sigurisë së NATO-s dhe flamuri i saj së shpejti do të ngrihet në selinë e aleancës.

Ministri i Jashtëm finlandez nënshkroi dokumentin e pranimit dhe ia dorëzoi Sekretarit Amerikan të Shtetit, Antony Blinken.

Finlanda transferoi instrumentet e saj të ratifikimit në Washington, ku ndodhet depozitimi i Aleancës. Ky hap përfundoi procedurën zyrtare të pranimit.Pranimi i Finlandës është një pengesë për Vladimir Putin-in e Rusisë, i cili vazhdimisht u ankua për zgjerimin e NATO-s përpara pushtimit të tij në shkallë të plotë të Ukrainës.

Gjatësia e kufirit të Rusisë me vendet anëtare të NATO-s tani është dyfishuar, shkruan multimediali britanik “BBC”.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, paralajmëroi se Rusia do të “ndjekë nga afër” atë që ndodh në Finlandë, duke e përshkruar zgjerimin e NATO-s si “shkelje të sigurisë dhe interesave tona kombëtare”.

“Kjo do ta bëjë Finlandën më të sigurt dhe NATO-n më të fortë”, u tha gazetarëve të martën Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg. “Presidenti Putin kishte një qëllim të deklaruar të pushtimit të NATO-s për të pasur më pak NATO përgjatë kufijve të saj dhe jo më anëtarësim në Evropë, ai po merr pikërisht të kundërtën”.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha se ai ishte “tunduar të thoshte se kjo është ndoshta e vetmja gjë për të cilën mund ta falënderojmë Putin-in”.

“Sepse ai edhe një herë këtu ka precipituar diçka që ai pretendon se dëshiron ta parandalojë nga agresioni rus”, shtoi kryediplomati amerikan.

Çfarë do të thotë kjo për Finlandën?
Finlanda ka qenë një partner zyrtar në NATO që nga viti 1994 dhe ka marrë pjesë në disa stërvitje me aleancën që nga fundi i Luftës së Ftohtë.

Finlanda ndan një kufi 1 mijë e 340 kilometër të gjatë me Rusinë dhe ka qenë në luftë me fqinjët e saj në lindje disa herë.

Finlanda ka qenë neutrale, por lufta pushtuese e Putinit në Ukrainë çoi në një dëshirë për t’u bashkuar me NATO-n.

Kur u bë e qartë se NATO nuk mund të vendoste menjëherë armë bërthamore në tokën finlandeze, ose kishte ndonjë plan për baza të përhershme ushtarake në Suedi, një shumicë e madhe e politikanëve finlandezë miratuan statutet e NATO-s.

NATO më parë i ka dhënë Finlandës garanci sigurie dhe që kur u bënë vend aplikant, ata janë ulur rreth tryezës në NATO si vëzhgues.

Anëtarësimi në NATO për Finlandën do të thotë se ato tani mbulohen nga Neni 5 i statutit të NATO-s.

Kjo do të thotë se një sulm ndaj një vendi të NATO-s është një sulm ndaj të gjithëve.

Për NATO-n, kjo do të thotë se aleanca do të dyfishojë kufirin e saj me Rusinë.

Aleanca është forcuar ndjeshëm edhe ushtarakisht.

Finlanda është e njohur për një forcë të mirë ajrore.

Ata kanë avionë luftarakë F-18 dhe së shpejti do të marrin F-35 edhe më modern. Finlanda ka gjithashtu një ushtri të madhe.

Latest articles

Related articles